[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: جلد 5 - ::
جلد 5 - صفحات 8-1 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر ماسلین، مایوکاین ناشی از فعالیت ورزشی بر هموگلوبین گلیکوزیله موش های مبتلا به هایپرلیپیدمی و دیابت نوع یک
فهیمه کاظمی* ، خسرو ابراهیم
گروه فیزیولوژی ورزشی، دانشکده علوم ورزشی، دانشگاه الزهرا (س)، تهران، ایران
چکیده:   (256 مشاهده)
زمینه و هدف: ماسلین، عامل مترشحه از عضله اسکلتی و تنظیم­‌کننده قوی متابولیسم گلوکز است که به فعالیت ورزشی پاسخ می­‌دهد. بنابراین، ممکن است ماسلین ناشی از فعالیت ورزشی به بیماری­زایی دیابت کمک کند. هدف مطالعه حاضر ارزیابی اثر ماسلین، مایوکاین ناشی از فعالیت ورزشی بر ﻫﻤﻮﮔﻠﻮﺑﻴﻦ ﮔﻠﻴﻜﻮزﻳﻠﻪ (HbA1c) موش­های مبتلا به هایپرلیپیدمی و دیابت نوع یک بود.
روش‌­ها: تعداد
21 سر موش بزرگ آزمایشگاهی (رت) نر نژاد ویستار به سه گروه 7تایی تقسیم شدند: غیردیابتی، دیابتی و دیابتی تمرین. دیابت نوع یک با تزریق استرپتوزوتوسین (55 میلی­‌گرم بر کیلوگرم) القاء ­شد. پس از آشناسازی، موش­های گروه دیابتی تمرین، به مدت 4 هفته (5 روز متوالی در هفته) بر روی تردمیل جوندگان به‌­طور فزاینده دویدند. پس از دوره 4 هفته، گلوکز، انسولین و ماسلین سرم (با کیت الایزا)، و پروفایل لیپیدی (کلسترول تام، تری­‌گلیسیرید، کلسترول- لیپوپروتئین با چگالی پایین و کلسترول- لیپوپروتئین با چگالی بالا) اندازه­‌گیری و هموگلوبین گلیکوزیله تعیین شد. داده‌­ها با آزمون آماری تحلیل واریانس دوطرفه تجزیه و تحلیل شد.
یافته­‌ها: افزایش ماسلین سرم موش­های دیابتی مبتلا به هایپرلیپیدمی نسبت به موش­های غیردیابتی باعث افزایش HbA1c شد (
0/05 > p ). پس از 4 هفته تمرین ورزشی همراستا با کاهش ماسلین سرم در موش­های دیابتی مبتلا به هایپرلیپیدمی، HbA1c کاهش یافت (0/05 > p )، به‌­گونه‌­ای که کاهش گلوکز و انسولین سرم در موش­های دیابتی با بهبود پروفایل لیپیدی و در نتیجه کاهش HbA1c همراه بود (0/05 > p ).
نتیجه­‌گیری: چهار هفته تمرین هوازی با تنظیم ماسلین گردش خون، پروفایل لیپیدی و HbA1c را در موش­های مبتلا به دیابت نوع یک بهبود داد. بنابراین، ماسلین، مایوکاین ناشی از فعالیت ورزشی می­‌تواند HbA1c موش­های مبتلا به هایپرلیپیدمی و دیابت نوع یک را کاهش دهد.

 
واژه‌های کلیدی:   پروفایل لیپیدی، تمرین هوازی، دیابت نوع یک، ماسلین، مایوکاین، هموگلوبین گلیکوزیله
متن کامل [PDF 1154 kb]   (118 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: غدد درون ریز
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kazemi F, Ebrahim K. Effects of musclin, exercise-induced myokine on glycosylated haemoglobin of hyperlipidemic rats with type 1 diabetes. Ir J Physiol Pharmacol. 2021; 5 :1-8
URL: http://ijpp.phypha.ir/article-1-482-fa.html

کاظمی فهیمه، ابراهیم خسرو. اثر ماسلین، مایوکاین ناشی از فعالیت ورزشی بر هموگلوبین گلیکوزیله موش های مبتلا به هایپرلیپیدمی و دیابت نوع یک. مجله فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران. 1400; 5 () :8-1

URL: http://ijpp.phypha.ir/article-1-482-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 5 - برگشت به فهرست نسخه ها
مجله فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران Iranian Journal of Physiology and Pharmacology
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 28 queries by YEKTAWEB 4343