:: جلد 5 - ::
جلد 5 - صفحات 77-62 برگشت به فهرست نسخه ها
رهیافتهایی در استفاده از ترکیبات گیاهی ضدویروسی علیه کووید 19 با بهره گیری از تجربیات درمانی در عفونت‌های کروناویروسی حیوانات
مجید غلامی هنگران* ، جانیک سندرا مانی، جول جانسون، مانی نایکر، آسیه احمدی دستگردی
بخش علوم درمانگاهی، دانشکده دامپزشکی، واحد شهرکرد، دانشگاه آزاد اسلامی، شهرکرد، ایران
چکیده:   (361 مشاهده)
ترکیبات فیتوژنیک یک منبع با ارزش از ترکیبات موثر با خواص بیولوژیک متنوع هستند که برخی از آن­ها خواص ضدویروسی دارند. اصلاح ساختار شیمیایی این ترکیبات با شبیه‌­سازی‌های رایانه‌­ای قدرت و اثر­بخشی آن­ها را افزایش می­دهد. با توجه به تنوع زیاد گیاهان، یافتن ترکیب گیاهی موثر علیه کروناویروس به "یافتن سوزن در انبار کاه" شبیه است لذا بهره­‌گیری از مطالعات گذشته در خصوص کروناویروس­ در حیوانات می­‌تواند در یافتن ترکیبات فیتوژنیک موثر علیه SARS-CoV 2 کمک­‌کننده باشد. در این مطالعه، با جستجوی کلیدواژه‌­های مرتبط با درمان­های گیاهی ضدکروناویروس در پایگاه پاب مد، 28 مقاله مرتبط با درمان­های گیاهی ضدکروناویروسی در حیوانات گزینش و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. مرور مطالعات قبلی نشان می­‌دهد برخی از ترکیبات کلیدی شامل کورکومین، هسپریدین، آرتمیزین، سیلوسترول، سینئول (اکالیپتول)، آلستوتید، لکتین‌هایی مانند گریفیتسین، GNA (آگلوتینین گل­برفی)، لیکورین و پلی­فنولیک‌ها از جمله کوئرستین، اثرات نویدبخشی برای درمان کروناویروس­ها در حیوانات نشان داده‌­اند. قبل از انجام آزمایشات بالینی روی انسان، آزمایشات برون‌­تن و درون­‌تن برای تعیین سطح ایمنی و بی‌خطر بودن و همچنین تعیین سطح درمانی برای هر ترکیب مورد نیاز است. مطالعات اولیه می‌تواند روی ترکیباتی متمرکز باشد که قبلاً برای مصارف دارویی توسط سازمان‌های ذیربط تأیید شده‌اند. امید است محققان با استفاده از اطلاعات ارائه‌­شده، در فرآیند تولید عوامل درمانی ایمن و کارآمد ضد کروناویروس از مشتقات ترکیبات طبیعی بهره‌گیری نمایند.
 
 
واژه‌های کلیدی: درمان، فیتوژنیک، کووید 19، کروناویروس حیوانات    ​​​​​​​
متن کامل [PDF 699 kb]   (209 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری-با دعوت سردبیر | موضوع مقاله: سایر موارد


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 5 - برگشت به فهرست نسخه ها